Tuesday, May 12, 2015

Romania part I - Upcycling

Ilma pikema lobata lasen ma teil vaadata pisikest multifilmi (ma arvan, et ta käib sellesse kategooriasse) mis ma Rumeenias tegin. Ei, ma pean ikkagi enne ütlema, et kõikidest asjadest mida ma üldse olen teinud on see (siiani) vist minu enda lemmik. Mu lemmikuselt järgmine on „It’s not me, it’s you“ fotoseeria, nii et tundub, et mu lemmik asjad juhtuvad vannitoas. Igatahes.. 


Idee ja teostus minu enda poolt ning nõu ja jõuga olid abiks ülejäänud Eesti tiim.

 Kaadri taga:
Stsenaariumi kirja panek


Viimased võtted

Cast and the crew

Viiel päeval Rumeenias pidi üks rahvuslik tiim korraldama töötoa eelnevalt määratud teemal. See film on tehtud teisel päeval kui Sakslaste teemaks oli „inside decoration“. Programmi nimi oli Eco Handmade,  mis minule seostus sellise keskkonna sõbraliku/loodusliku käsitööga mida me juba Mõte märgi puhul oleme rakendanud  ja kuna projekti eesmärk oli välja mõelda kuidas taolisest hobist endale töökoht ja tulevik luua oli see justkui minu jaoks loodud. VALE!

Eco Handmade tähendas rumeenlaste ja sakslaste jaoks recycling ning upcycling (ülejäänud ei jaganud matsu). Recycling ehk taaskasutus on kõigile juba tuttav teema, kuigi Eestis võrreldes näiteks Saksamaaga ollakse täiesti alaarenenud selles. Upcycling oli minu jaoks võõras termin ja ma ei tea siiani kuidas seda Eesti keeles nimetada aga olgu, ma ütlen „uuskasutus“. Ehk mingile asjale mida enam ei vajata, mis võiks juba prügiks minna antakse teine elu uue dekoratiivse või kasuliku eseme näol. 

Sakslastel oli töötuba jagatud kolmeks – plastik (pudelid ja pudelikorgid [Rumeenias ei saa taara eest raha]), paber (ajalehed, muna karbid jms) ning Bio-plastik ehk maisitärklisest valmistatud alternatiiv plastmassile. Nende video-õpetust teemal saate näha SIIT.

Aga hästi, aitab küll maailma päästmisest tagasi tähelepanu minule palun. 

Esimesel päeval oli Sloveenia ette valmistanud workshopi teemal „Aksessuaarid“. Ka nemad ei olnud enda ülesandest hästi aru saanud, sest infopakk mille me enne reisi saime oli tõepoolest veidi puudulik. Kui meie tiimi liikmed said Rumeeniasse tänu pagasi limiidile kaasa võtta igaüks 5kg isiklikke asju siis Sloveenia tiim jõudis kohale kolme kohvritäie vanade aksessuaaridega millest me kõik hakkasime uusi meisterdama. Tegelikult oli idee, et me leiame/võtame/toome kaasa prügiks mõeldud asju ja teeme sellest Sloveenlaste juhendamisel mõne aksessuaari.

Minul hakkas silm peale kohe ühele kulunud suurele käekotile. Lõikasin selle ribadeks ja super-liimisin selle iPad’i ümbriseks. Needid kakkusin ära ühelt püksirihmalt ja koledad liimised ääred peitsin veel rohkema liimiga, lõikasin käekoti heledast küljepaneelist ribad välja ja punusin need äärde. Kuna mul jäi tööaega ja tahtmist üle võtsin selle sama koti voodririide ja õmblesin ka lihtsa telefoni koti. Ainus niit mis meil kamba peale anti oli õnneks mu lemmik värv millega „tikkisin“ mingi kaunistuse soga peale. Taraa-aaa. Tundsin täitsa uhkust ja kandsin iPadi kuni reisi lõpuni selles kotis. 

Before

After
Aga kõige lahedam kogu asja juures oli see, et ma õppisin tegema stop-motion filmi. Või no mis seal õppida, pigem mainiti, et ka selline võimalus on olemas.

Siin on esimene video-tutorial mis Eesti tiim tegi Anu valmistatud peapaelast. 


Teine päev oli vetsupaberi multikas ja sel puhul oli stop-motion ideaalne, et mitte öelda ainuke lahendus. Kolmandal päeval tahtsin ka midagi uut proovida, ehk mingit video värki teha. Sel päeval võis soovi korral ka sega-gruppe moodustada, kuid esimest korda ajaloos olid eestlased ühte hoidvad ja leidsime, et meie koostöö on nii hea, et meie ei taha kuskile minna. Samas peale Bob’i multika näitamist tahtsid kolm inimest teistest gruppidest meiega liituda. Niisiis tegime video-tutoriali ukse kaunistusest, mida tüdrukud juba eelmisel päeval olid alustanud (multifunktsionaalsed Eesti naised!). Minumeelest oli Portugali kord teha workshop teemal „väli-dekoratsioonid“.  

Filmimine oli lõbus, mulle meeldis mis toimus ja uus ning laienenud tiim töötas väga hästi. Aga materjali tuli nii palju, et seda läbi vaadata, välja valida, kokku monteerida jne kulus mul kogu õhtu, öö ja ka järgmine hommik. Ma jõudsin vahetult enne ette näitamist hommikul panna filmi salvestama...
Nüüd kujutage ette, et te olete väga palju aega veetnud kinnises ruumis, nina arvuti ekraanile surutult vaatamas ühtesid ja samu klippe aina uuesti ja uuesti, samal ajal kui teised lapsed jooksevad Harghita mägede nõlvadel päikese paistes ringi ning siis kui on aeg töö tulemusteks ütleb su kolm aastat vana ja sitta täis arvuti „Sorry dude, go fuck yourself!“ ja keeldub koostööst.

Terve päeva jagelesin eelmise päeva videoga, samal ajal algas juba eestlaste workshop millest ma ei võtnudki lõpuks osa ning lisaks oli meil vaja ka juba uus video teha. ARRRGGGHH!
Eestlaste teemaks oli „Kasulikud sisustus elemendid.“ Me küsisime eelnevalt korraldajatelt auto rehve, puitaluseid jms, et mööblit meisterdada, kuid meile vastati „Mõelge väiksemalt.“ Me mõtlesime siis nii väikselt, et tegime postkaartidest mingeid vidinaid.
Tutoriali koha pealt otsustasin taaskord stop-motioni kasuks, sest seda on kiirem ning kergem kokku panna ning ma lootsin, et ehk saab mu arvuti sellega hakkama.

Järgmisel päeval sain ma kahe video kokku panemiseks korraldaja arvutit kasutada. Sellega töötades mu silmad avanesid ja ma nägin maailma – mul on vaja uut arvutit!
Aga siin on meie kaks viimast video mis pool kiiruga kokku on pandud, viimase kohta ma pean ütlema, et oli lausa lohakalt tehtud. 

Vaatasin uuesti ka selle video üle ja tegelikult mulle meeldib see kaa ikkagi täiega, 
nii armas ja suvine. 

Okei sõbrad, vaadake, nautike ning tarbige arukalt! 

Mina isiklikult õppisin reisi jooksul väga palju ja need kümme päeva olid kahtlemata sellised mida ei unusta, täpselt nii nagu alguses lubati. Kõige enam on mul veel hea meel üli laheda seltskonna üle kellega ma kokku ühte gruppi sattusin. Neli igas mõttes eriti vägevat Eesti naist Anu, Laura, Keter, Merilyn ja sakslane Ella, suurim tänu neile selle kogemuse eest.


1 comment:

Rauno said...

Tahtsid ikka öelda tarbike?!