Thursday, October 4, 2012

Happy-happy holiday

Ilusaid Hiina rahvuspühi teile!

Kaks nädalat enne pühi oli minu jaoks super kiire aeg, tööd oli mõnusalt ja mõni päev tulin ma koju ainult magama. Ma arvasin, et nii kui kell kukub ja pühad algavad magan ma kolm päeva jutti. Tuleb aga välja, et poole kaheksa iga hommik ärgata on minu keha arvates nüüd normaalne. 
Ma võiksin lõputult rääkida oma töödest, kuid ma ei hakka seda enam tagant järgi tegema. 

Selle asemel võite hoopis lugeda mis värk hiinlastel nende pühadega ikkagi on. Nagu ma olen juba varem kirunud- kui neil tähistamiseks läheb, siis ikka täiel rinnal. Praegune Mid-Autumn festival kestab 9 päeva, Hiina uusaasta pidustused lausa kaks nädalat. Hong Kong on täielik laiskvorstide paradiis, kuna seal on kõik karvased ja sulelised rahvused koos, siis tähistatakse iga teadaolevat püha nagu see oleks nende enda oma, kuid siiski lühemat aega kui Hiinas. 

Pühade ajal on linnad alati tühjad, sest kõik inimesed sõidavad maale oma kodukohtadesse. See on hästi märgatav, et kõik mu naabrid on jalga lasknud kui tavaliselt õhtuti põleb igas aknas tuli, siis neil päevil on vastasmaja akendes paar tulukest vaid paistmas. Rongi- ja lennujaamad on inimestest punnis ja kohe lõhki minemas. Kui sel ajal reisida ei ole vaja, siis parem neist paikadest kaarega eemale hoida. Pühapäeval oli mul aga vaja ette võtta reis Jiangyin'i, Google mapsi andmetel asub see linn Shanghaist 170km kaugusel. Kuna pileteid ei olnud kuskilt saada sõitsime sinna renditud mini-bussiga. Arvake ära kui kaua.. Okei, ma juba hõiskasin selle Facebookis välja. 9 tundi. ÜHEKSA tundi. Agentuur ütles mulle päev varem, et 3,5 tundi läheb sinna. Kui kell pool viis õhtul autosse istusin, siis sifu ütles 5 tundi. Juba siis pööritasin ma silmi ja puhkisin omaette. Kui kell 1.20 öösel hotelli jõudsime siis ainus mis ma tahtsin teha oli voodisse maanduda ja teepeal kogetud kiiresti unustada. 
Kiirtee oli nagu lõputu liiklusummik, kõik üritasid jõuda oma perede juurde. Ma ei vahtinud enamus aega aknast välja aga õnnetusi paistis teel päris palju olevat. Kergemaid põrkamisi oli meil endal kaks. Paari päris lömmis ninadega autot nägin ka tee peal. See ei ole lõbus road-trip. Esimene jala sirutamis peatus oli peale paari tundi. Mu esimene reaktsioon autost välja saades oli "Oh my god!", vaatepilt meenutas mulle maailmalõppu. Igalpool vedeles põlvini prügi, toidu jäänuseid. Inimesed kihutasid vetsude poole ja kaklesid kabiini uste taga, et sinna üldse sisse pääseda. Sealne olukord oli veel isegi korralik. 

Järgmine stopp oli ikka päris jube. Minuga samal ajal seisis järjekorras üle saja inimese, mul oli aega, et kokku lugeda. Kui ma jõudsin juba nii lähedale, et kabiini sisse nägin piiluda tahtis okse kurku tulla. See hais mis ruumis oli oleks pidanud juba aimu andma. Ma olen juba maininud neid kükitamise auke, nonii, need olid siis nii üle ujutatud kõigest mis inimesest välja tuleb, et kui sinna peale kükitaks, siis  kastaks tagumiku ilusti sisse. Õudne. Ma panin ummisjalu jooksu. 

Sellised on siis minu kogemused Hiina pühadega. Lõbus. 

Kohalikel on aga kindlasti paremad kogemused. Peale seda kui nad oma sihtkohtadesse kohale jõuavad, muidugi. Mid-Autumn festival või Moonfestival on üks tähtsamid pühasid Hiinas. Traditioonide järgi süüakse ja kingitakse sel ajal Mooncake'i. Tänavatel on pidustused, Dragon  dances ja lennutatakse laternaid ning ilutulestikku taevapoole, ma ikka võpatan kui keset päeva mu akna taga jälle paugutamine algab, kuid praegu ei ole olukord ligilähedalgi sellele mis toimus veebruaris, siis ei olnud vaikset sekunditki. Kuuldavasti on praegu ka aeg endale paariline leida. Korraldatakse tantsupidusid vallalistele meestele-naistele, võib-olla ma peaks ühele sellisele kohale ilmuma ja kosja minema. heh. 


Aga okei, aitab hiinlastest. Varsti tuleb minu isiklik lemmik püha- Halloweeeeen. Ja sellel teemal kuulete kohevarsti väga põnevat uudist ! :) 


2 comments:

Kris said...

Huhh, nii lahe on lugeda su Hiina muljeid :) Õpin ise nimelt hiina keelt ja järgmisel aastal on sinna minek, nii et vahva lugemine läbi modelli silmade :)

Anna-Liisa said...

Suur tänu.
Ma olen kindel, et sul saab siin väga huvitav olema. Hiina on hea elamus. Ma ei ole iial kohanud inimest kes siin olles mõtleks 'meh, ei midagi erilist'. See jätab kindlasti mälestused kogu eluks, mitte alati kõige paremad küll aga.. haha.

Kuhu kanti Hiinas sa lähed ?